Qazaxıstan neft ixracında Azərbaycan marşrutlarından istifadəni artırmağı planlaşdırır
Qazaxıstan neftinin ixracı üçün Azərbaycan üzərindən keçən alternativ marşrutların genişləndirilməsi gündəmdədir.
PostMedia” xəbər verir ki, bu barədə Qazaxıstanın Energetika Nazirliyi məlumat paylaşıb. Ölkə Xəzər Boru Kəməri Konsorsiumunun (KTK) neft qəbuluna müvəqqəti məhdudiyyətlər tətbiq etməsi səbəbindən iyulda neftin bir hissəsini digər marşrutlara yönləndirib.
Nazirlik əlavə ixrac marşrutları arasında Bakı-Tbilisi-Ceyhan (BTC) boru kəmərini, Xəzər dənizi üzərindən Azərbaycan ərazisi ilə daşımaları və Bakı-Supsa marşrutunu nəzərdən keçirir.
Məlumata görə, hazırda Bakı-Tbilisi-Ceyhan sistemi ilə ildə təxminən 1,2 milyon ton Qazaxıstan nefti nəql olunur. Azərbaycan tərəfi isə Qazaxıstan neftinin qəbulunu ildə 2,2 milyon tona qədər artırmağa hazır olduğunu bildirib.
Qeyd edək ki, Qazaxıstan neftinin əsas hissəsi — təxminən 80 faizi — KTK vasitəsilə dünya bazarlarına çıxarılır. İyul və avqust aylarında Novorossiysk yaxınlığındakı KTK obyektləri dəfələrlə Ukrayna dronlarının hücumlarına məruz qalıb.

Казахстан планирует увеличить использование азербайджанских маршрутов для экспорта нефти
Расширение альтернативных маршрутов через Азербайджан для экспорта казахстанской нефти находится на повестке дня.
«PostMedia» сообщает, что об этом заявило Министерство энергетики Казахстана. Из-за временных ограничений, введённых Каспийским трубопроводным консорциумом (КТК) на приём нефти, страна в июле перенаправила часть нефти на другие маршруты.
Министерство рассматривает среди дополнительных экспортных маршрутов нефтепровод Баку—Тбилиси—Джейхан (БТД), перевозки через Каспийское море по территории Азербайджана, а также маршрут Баку—Супса.
Согласно информации, в настоящее время по системе Баку—Тбилиси—Джейхан ежегодно транспортируется около 1,2 млн тонн казахстанской нефти. Азербайджанская сторона заявила о готовности увеличить объём приёма казахстанской нефти до 2,2 млн тонн в год.
Отметим, что основная часть казахстанской нефти — около 80% — экспортируется на мировые рынки через КТК. В июле и августе объекты КТК вблизи Новороссийска неоднократно подвергались атакам украинских беспилотников.