Tranzit yükdaşımalarda rekord: son 5 ilin ən yüksək göstəricisi qeydə alındı
Azərbaycan beynəlxalq nəqliyyat-logistika qovşağı kimi mövqeyini daha da möhkəmləndirir. Şərq-Qərb və Şimal-Cənub beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı, eləcə də son illərdə reallaşdırılan iri infrastruktur layihələri nəticəsində 2026-cı ilin ilk yeddi ayında tranzit daşımalarının həcmi 9,1 milyon tonu ötərək son beş ilin rekord səviyyəsinə yüksəlib. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 11,6 faiz çoxdur. Xüsusilə tranzit yük daşımalarının həcmi Şərq-Qərb istiqamətində 16,5 faiz, Şimal-Cənub istiqaməti üzrə isə 14,3 faiz artıb.
Əldə olunan nəticələr son illərdə nəqliyyat və logistika sahəsində həyata keçirilən islahatlar, rəqəmsallaşma, infrastrukturun modernləşdirilməsi və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi, qlobal ticarət marşrutlarında baş verən dəyişiklikləri, həmçinin Azərbaycanın Orta Dəhliz və Şimal-Cənub dəhlizləri üzrə strateji mövqeyinin və rəqabət qabiliyyətinin əhəmiyyətli dərəcədə artdığını göstərir.
Bu dinamika son illər nəqliyyat və logistika sahəsində aparılan islahatların birbaşa nəticəsidir. İnfrastrukturun modernləşdirilməsi, aidiyyəti qurumlar arasında koordinasiya hesabına əməliyyat səmərəliliyinin artırılması, rəqəmsallaşma və beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi. Qlobal ticarət marşrutlarında baş verən dəyişikliklər də öz rolunu oynayıb. Bu amillərin məcmusu Azərbaycanın Orta Dəhliz və Şimal-Cənub marşrutu üzrə mövqeyini və rəqabət qabiliyyətini xeyli möhkəmləndirib.
Daşıma müddəti qısalır, rəqabət qabiliyyəti artır
Orta Dəhliz üzrə həyata keçirilən islahatların ən mühüm nəticələrindən biri yükdaşımaların sürətlənməsidir. Bir neçə il əvvəl Çin – Avropa marşrutu üzrə daşımalar 38-53 gün çəkirdisə, hazırda bu müddət orta hesabla 12 günə qədər azalıb. Daşıma müddətinin azalmasına elektron icazə sistemlərinin, e-TIR və e-CMR kimi rəqəmsal həllərin tətbiqi, yüklərin real vaxt rejimində izlənməsi, gömrük və sərhəd-keçid prosedurlarının sadələşdirilməsi, eləcə də dövlət qurumları arasında məlumat mübadiləsinin sürətləndirilməsi mühüm töhfə verib.
Bu yanaşma çərçivəsində Azərbaycanda bir sıra genişmiqyaslı layihələr həyata keçirilib: Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolunun buraxılış qabiliyyətinin ildə beş milyon tona çatdırılması, sərhəd-buraxılış məntəqələrinin modernləşdirilməsi, dəmir yolu şəbəkəsinin elektrikləşdirilməsi və yenilənməsi, avtomagistralların tikintisi və bərpası, habelə hava limanı infrastrukturunun inkişafı.
Bu istiqamətdə mühüm addımlardan biri Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən yaradılan “Bir Pəncərə” İnformasiya Sistemi – Rəqəmsal Logistika Platformasıdır. Platforma sənəd dövriyyəsini sürətləndirir, prosedurları sadələşdirir və biznes üçün daha çevik logistika ekosistemi formalaşdırır. Növbəti mərhələdə platformanın Orta Dəhliz üzrə tərəfdaş ölkələrin analoji sistemləri ilə inteqrasiyası nəzərdə tutulur ki, bu da marşrut boyunca səmərəliliyin daha da artmasına səbəb olacaq.
Paralel olaraq Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi beynəlxalq tərəfdaşlarla birlikdə “e-CMR”, “e-Permit” və “e-CIM/SMGS” elektron qaimə sistemi kimi müasir rəqəmsal nəqliyyat alətlərinin mərhələli tətbiqi istiqamətində iş aparır. Bu alətlərin tətbiqi beynəlxalq daşımalarda kağızsız texnologiyaların istifadəsini genişləndirəcək və beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri iştirakçıları arasında nəqliyyat məlumatlarının daha səmərəli mübadiləsini təmin edəcək.
Dəniz nəqliyyatının imkanları gücləndirilir
Orta Dəhlizin rəqabət qabiliyyətinin artırılmasında Xəzər dənizi seqmentinin səmərəli fəaliyyəti həlledici əhəmiyyət daşıyır. Son illər Ələt Limanının və dəniz nəqliyyatı infrastrukturunun gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər artan tranzit yük axınlarının fasiləsiz və operativ şəkildə daşınmasına əlverişli şərait yaradıb.
Artan tələbatı nəzərə alaraq Ələt Limanının konteyner aşırma gücü 100 min TEU-dan 150 min TEU-ya çatdırılıb, 7-ci körpü istismara verilib və yükqaldırma qabiliyyəti 125 ton olan yeni nəsil kran istifadəyə verilib. Hazırda limanın illik yükaşırma gücü 15 milyon ton təşkil edir. Davam edən genişləndirmə layihəsinin başa çatması ilə bu göstəricilərin müvafiq olaraq 25 milyon tona və 500 min TEU-ya çatdırılması nəzərdə tutulur.
Limanın yüksək tələbatı onun fəaliyyət göstəriciləri ilə də təsdiqlənir: ötən il Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı vasitəsilə 8,2 milyon tondan çox yük və 107 min TEU konteyner aşırılıb.
Ələt nəqliyyat-logistika qovşağının inkişafının digər mühüm istiqamətini Ələtdə yük aeroportunun tikintisi layihəsi təşkil edir. Yeni aeroport dəniz, dəmir yolu, avtomobil və hava nəqliyyatının imkanlarını birləşdirərək multimodal logistika kompleksinin bir hissəsinə çevriləcək ki, bu da yüklərin emalının səmərəliliyini artırmağa və Orta Dəhlizin potensialını genişləndirməyə imkan verəcək.
Eyni zamanda Xəzər dənizində yükdaşımaların artan həcmlərinin qarşılanması məqsədilə Bakı Gəmiqayırma Zavodunda ilk beynəlxalq kommersiya sifarişi üzrə dörd yük gəmisinin inşası davam etdirilir. Bundan əlavə, 2025-ci il sentyabrın 16-da “Bakı Gəmiqayırma Zavodu” MMC ilə “AD Ports Group” şirkəti arasında Xəzər dənizində istismar üçün nəzərdə tutulan, hər biri 780 TEU tutumlu iki konteyner daşıyıcı gəminin tikintisinə dair müqavilə imzalanıb. Bununla yanaşı, iritutumlu bərə layihəsi, “Ro-Ro” daşımalarının genişləndirilməsi, özəl sektorla birgə həyata keçirilən təşəbbüslər və donanmanın mərhələli yenilənməsi kimi addımlar Xəzər keçidinin ötürücülük qabiliyyətini daha da artıraraq Orta Dəhliz üzrə yükdaşımaların dayanıqlığını gücləndirəcək.
Həyata keçirilən bu tədbirlər artıq konkret nəticələr verir. Belə ki, 2026-cı ilin yanvar-iyul aylarında Ələt Limanında konteyner aşırmaları ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 20 faiz artaraq 72,370 TEU, quru yük aşırmaları isə 82 faiz artaraq 1,4 milyon tona çatıb.
Orta Dəhliz üzrə əməkdaşlıq genişlənir
Azərbaycan Orta Dəhliz üzrə tərəfdaş ölkələrlə nəqliyyat əlaqələrinin gücləndirilməsi, sərhəd-keçid prosedurlarının optimallaşdırılması və rəqəmsal məlumat mübadiləsinin genişləndirilməsi istiqamətində fəal əməkdaşlıq aparır. Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolu xəttinin modernləşdirilməsi və ötürücülük qabiliyyətinin artırılması, yeni müasir sərnişin və yük vaqonlarının alınması istiqamətində müqavilələrin imzalanması, Xəzər limanları arasında koordinasiyanın gücləndirilməsi və Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu çərçivəsində həyata keçirilən birgə layihələr marşrutun etibarlılığını və rəqabət qabiliyyətini daha da artırır.
Azərbaycan Orta Dəhliz boyunca yerləşən bütün ölkələrlə nəqliyyat infrastrukturunun inkişafının sinxronlaşdırılması və marşrut boyunca daşımaların səmərəliliyinin artırılması məqsədilə fəal əməkdaşlıq aparır. Bu məqsədlə birgə infrastruktur layihələrinin əlaqələndirilməsinə, nəqliyyat əlaqələrinin inkişafına və daşımaların səmərəliliyinin artırılmasına yönəlmiş bir sıra ikitərəfli və çoxtərəfli yol xəritələri, sazişlər və qarşılıqlı anlaşma memorandumları imzalanıb. Hazırda Orta Dəhlizin gələcək inkişafı və institusional möhkəmləndirilməsi yolunda mühüm addım olacaq çoxtərəfli sazişin hazırlanması istiqamətində də iş aparılır.
Tranzit potensialı dayanıqlı inkişafa töhfə verir
Tranzit yükdaşımalarda müşahidə olunan artım yalnız nəqliyyat sektorunun inkişafını deyil, bütövlükdə qeyri-neft iqtisadiyyatında əlavə dəyərin və iqtisadi fəallığın genişlənməsini təmin edir. Eyni zamanda tranzit potensialının güclənməsi Azərbaycanın qlobal təchizat zəncirlərində etibarlı tərəfdaş kimi rolunu möhkəmləndirir, xarici investisiyalar üçün cəlbediciliyini artırır və ölkənin geoiqtisadi əhəmiyyətini daha da yüksəldir. Azərbaycanın tranzit və logistika mərkəzi kimi inkişafı nəqliyyat sektorunun hüdudlarını aşaraq qeyri-neft iqtisadiyyatının şaxələndirilməsi, regional iqtisadi inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi və uzunmüddətli dayanıqlı iqtisadi artım üçün mühüm baza formalaşdırır.

Азербайджан продолжает укреплять свои позиции международного транспортно-логистического узла.
За первые семь месяцев 2026 года объем транзитных перевозок через Азербайджан превысил 9,1 миллиона тонн – это рекордный показатель за последние пять лет. Такому результату способствовало развитие международных транспортных коридоров «Восток-Запад» и «Север-Юг», а также реализованные в последние годы крупные инфраструктурные проекты. Показатель на 11,6% выше, чем за аналогичный период прошлого года: грузопоток по направлению «Восток-Запад» вырос на 16,5%, а по «Север-Юг» – на 14,3%.
Как отметил заместитель министра цифрового развития и транспорта Азербайджана Рахман Гумматов: «Такая динамика – прямое следствие реформ последних лет в сфере транспорта и логистики: модернизации инфраструктуры, повышения операционной эффективности за счет координации между соответствующими органами, цифровизации, расширения международного сотрудничества. Свою роль сыграли и перемены на мировых торговых маршрутах. Вместе эти факторы заметно упрочили позиции и конкурентоспособность Азербайджана на Среднем коридоре и маршруте «Север-Юг».
Сроки доставки сокращаются, конкурентоспособность растет
Одним из важнейших результатов реформ, проводимых на Среднем коридоре, стало ускорение грузоперевозок. Если несколько лет назад доставка грузов по маршруту Китай – Европа занимала 38–53 дня, то сегодня этот срок сократился в среднем до 12 дней.
Этому способствовал целый комплекс мер: одним из ключевых подходов стала синхронизация инфраструктурных проектов вдоль коридора. В рамках этого подхода в Азербайджане реализован ряд масштабных проектов: увеличение пропускной способности железной дороги Баку–Тбилиси–Карс до пяти миллионов тонн в год, модернизация пограничных пунктов пропуска, электрификация и обновление железнодорожной сети, строительство и реабилитация автомагистралей, а также развитие аэропортовой инфраструктуры.
Особое место среди реализуемых инфраструктурных проектов занимает развитие Алятского транспортно-логистического узла, который становится ключевым элементом Среднего коридора.
Меры, реализованные в последние годы для развития Алятского порта и морской транспортной инфраструктуры, создали благоприятные условия для бесперебойной и оперативной перевозки растущих транзитных грузопотоков.
С учетом растущего спроса контейнерная мощность Алятского порта увеличена со 100 тысяч до 150 тысяч TEU (ред. – TEU, двадцатифутовый эквивалент, единица измерения объема контейнерных перевозок, равная одному стандартному 20-футовому контейнеру), введен в эксплуатацию 7-й причал, начал работу кран нового поколения грузоподъемностью 125 тонн. В настоящее время годовая пропускная способность порта составляет 15 миллионов тонн грузов.
Высокая востребованность порта подтверждается и показателями его работы: в прошлом году через Бакинский международный морской торговый порт было перевалено более 8,2 млн тонн грузов и 107 тыс. TEU контейнеров.
После завершения строительства второй фазы Алятского порта его пропускную способность планируется увеличить до 25 миллионов тонн и 500 тысяч TEU соответственно.
Еще одним важным направлением развития Алятского транспортно-логистического узла стала реализация проекта строительства грузового аэропорта в Аляте. Новый аэропорт станет частью мультимодального логистического комплекса, объединив возможности морского, железнодорожного, автомобильного и воздушного транспорта, что позволит повысить эффективность обработки грузов и расширить потенциал Среднего коридора.
Одновременно с развитием береговой инфраструктуры особое внимание уделяется укреплению морской составляющей Среднего коридора. Чтобы справиться с увеличивающимися объемами грузоперевозок на Каспии, на Бакинском судостроительном заводе продолжается строительство четырех грузовых судов в рамках первого международного коммерческого заказа. Кроме того, 16 сентября 2025 года между ООО «Бакинский судостроительный завод» и компанией AD Ports Group был подписан контракт на строительство двух контейнеровозов вместимостью 780 TEU каждый, предназначенных для эксплуатации на Каспийском море.
Наряду с этим такие проекты, как Superferry, расширение Ro-Ro перевозок (ред. – Ro-Ro, от англ. roll-on/roll-off, – суда, предназначенные для перевозки колесной техники, которая заезжает на борт и съезжает с него своим ходом), новые инициативы совместно с частным сектором и поэтапное обновление флота, еще больше нарастят пропускную способность каспийского маршрута и повысят устойчивость грузоперевозок по Среднему коридору.
Эти меры уже дают конкретные результаты. Так, в январе–июле 2026 года контейнерооборот Алятского порта вырос на 20% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, достигнув 72 370 TEU, а перевалка сухих грузов увеличилась на 82%, до 1,4 миллиона тонн.
Однако развитие транспортно-логистического потенциала Азербайджана основывается не только на модернизации физической инфраструктуры. Не менее важным фактором повышения эффективности перевозок стала цифровая трансформация отрасли.
Важную роль в этом сыграла Информационная система «Единое окно» – Цифровая логистическая платформа, созданная Министерством цифрового развития и транспорта. Платформа ускоряет документооборот, упрощает процедуры и формирует более гибкую логистическую экосистему для бизнеса. На следующем этапе предусмотрена интеграция платформы с аналогичными системами стран-партнеров по Среднему коридору, что еще больше повысит эффективность работы всего маршрута.
Параллельно Министерство цифрового развития и транспорта совместно с международными партнерами ведет работу по поэтапному внедрению современных цифровых транспортных инструментов, включая e-CMR, e-Permit и электронную накладную e-CIM/SMGS. Их внедрение позволит расширить применение безбумажных технологий при международных перевозках и обеспечить более эффективный обмен транспортными данными между участниками международных транспортных коридоров.
Сотрудничество по Среднему коридору расширяется
По словам Рахмана Гумматова: «Азербайджан ведет активное сотрудничество со всеми странами, расположенными вдоль Среднего коридора, с целью синхронизации развития транспортной инфраструктуры и повышения эффективности перевозок на всем протяжении маршрута. С этой целью подписан ряд двусторонних и многосторонних дорожных карт, соглашений и меморандумов о взаимопонимании, направленных на координацию совместных инфраструктурных проектов, развитие транспортных связей и повышение эффективности перевозок. В настоящее время также ведется работа по подготовке многостороннего соглашения, которое станет важным шагом на пути дальнейшего развития и институционального укрепления Среднего коридора.
Транзитный потенциал способствует устойчивому развитию
Рост транзитных грузоперевозок значим не только для транспортного сектора – он расширяет добавленную стоимость и экономическую активность в ненефтяной экономике в целом. Одновременно возрастает значимость Азербайджана как надежного партнера в глобальных цепочках поставок: страна становится привлекательнее для иностранных инвестиций, а ее геоэкономическая значимость – выше. По сути, развитие Азербайджана как транзитно-логистического центра уже выходит за рамки транспорта: оно формирует важную базу для диверсификации ненефтяной экономики, углубления региональной экономической интеграции и долгосрочного устойчивого экономического роста.