"McLaren" 60 il əvvəlki layihəni gerçəkləşdirdi: əfsanəvi M6GT təqdim olundu
"McLaren Automotive"in tərkibində fəaliyyət göstərən "McLaren Special Operations" (MSO) bölməsi 60 il əvvəl hazırlanmış orijinal çertyojlar əsasında "M6GT" adlı mərkəzi mühərrikli idman kupe hazırlayıb.
"PostMedia" xarici KİV-lərə istinadən xəbər verir ki, avtomobil 1968-ci ildə keçirilən "Le Mans 24 saat" yarışının 4-cü qrup reqlamentinə uyğun olaraq hazırlanıb. Layihə vaxtilə məşhur britaniyalı pilot və konstruktor Brüs Maklaren tərəfindən irəli sürülsə də, o, sonradan diqqətini "Can-Am" seriyasına və "Formula 1"ə yönəltdiyi üçün avtomobil heç vaxt yarışa çıxmayıb.
Həmin dövrdə hazırlanmış iki "M6GT" prototipi sonradan kiçik dəyişikliklərlə yol avtomobilinə çevrilmiş, onlardan biri isə Brüs Maklarenin şəxsi avtomobili kimi istifadə edilmişdi.
MSO mütəxəssisləri yeni M6GT-ni mümkün qədər orijinala uyğun şəkildə bərpa ediblər. Avtomobilin əsasında "McLaren M6B" yarış prototiplərindən birinin orijinal şassisi istifadə olunub, asqının bir sıra hissələri isə bərpa edilərək yenidən quraşdırılıb.
Fiberglas kuzov saxlanılmış çertyojlar və arxiv fotoları əsasında əl işi ilə hazırlanıb. Avtomobil dönmə siqnalları və şüşəsilən də daxil olmaqla tam işıqlandırma sistemi ilə təchiz edilsə də, 1960-cı illərdə məcburi olmadığı üçün arxa görünüş güzgüləri quraşdırılmayıb.
Model 1967-ci il "Chevrolet Camaro Z/28" avtomobilindən götürülmüş 4,9 litrlik V8 mühərriklə təchiz edilib. Salonun döşəməsi 1970-ci illərə aid yaşıl xalça ilə örtülüb, mərkəzi konsol vinillə işlənib, sürətlər qutusunun qolu isə qoz ağacından hazırlanıb.
Əfsanəvi "M6GT" bu ay Böyük Britaniyada keçiriləcək "Goodwood" Sürət Festivalında ictimaiyyətə təqdim olunacaq.

Подразделение McLaren Special Operations (MSO), входящее в состав McLaren Automotive, построило среднемоторное спортивное купе M6GT по оригинальным чертежам, созданным около 60 лет назад.
Как сообщает PostMedia со ссылкой на зарубежные СМИ, автомобиль был разработан в соответствии с регламентом группы 4 гонки «24 часа Ле-Мана» 1968 года. Изначально проект предложил знаменитый британский гонщик и конструктор Брюс Макларен, однако впоследствии он сосредоточился на серии Can-Am и Формуле-1, поэтому автомобиль так и не принял участия в соревнованиях.
Два прототипа M6GT, построенные в тот период, позднее были с небольшими изменениями переоборудованы в дорожные автомобили. Один из них использовался самим Брюсом Маклареном в качестве личного автомобиля.
Специалисты MSO постарались максимально точно воссоздать оригинальную модель. В основу нового M6GT легло оригинальное шасси одного из гоночных прототипов McLaren M6B, а ряд элементов подвески был отреставрирован и установлен заново.
Кузов из стеклопластика изготовлен вручную по сохранившимся чертежам и архивным фотографиям. Автомобиль оснащён полноценной системой освещения, включая указатели поворота и стеклоочиститель. При этом наружные зеркала заднего вида не установлены, поскольку в конце 1960-х годов они не являлись обязательным элементом.
Модель получила 4,9-литровый двигатель V8, заимствованный у Chevrolet Camaro Z/28 1967 года. Пол салона отделан зелёным ковровым покрытием в стиле 1970-х годов, центральная консоль выполнена с использованием винила, а рукоятка коробки передач изготовлена из орехового дерева.
Публичная премьера легендарного M6GT состоится в этом месяце на Фестивале скорости в Гудвуде в Великобритании.