2026-cı ilin yanvar-iyun aylarında “İcbari Sığorta Bürosu” Hüquqi Şəxslərin İttifaqı (İSB) Yaşıl Kart Sistemi üzrə ixtisaslaşdırılmış təşkilat funksiyalarını uğurla davam etdirib.
"PostMedia" xəbər verir ki, hesabat dövründə "Yaşıl Kart" Sistemi çərçivəsində 20 379 "Yaşıl Kart" müqaviləsi rəsmiləşdirilib və ümumilikdə 3 136 239 manat sığorta haqqı toplanıb.
Bu müqavilələrin 13 402 Azərbaycanda qeydiyyatdan keçən nəqliyyat vasitələri üzrə rəsmiləşdirilib və 752 906 manat sığorta haqqı yığılıb. Xaricdə – Gürcüstan və Qazaxıstanda qeydiyyatdan keçən nəqliyyat vasitələri üzrə isə 6 977 Yaşıl Kart müqaviləsi rəsmiləşdirilərək 2 383 333 manat sığorta haqqı toplanıb.
2026-cı ilin birinci yarımilliyində Azərbaycan "Yaşıl Kart" sahiblərinin təqsiri səbəbindən Türkiyə, Rumıniya, Polşa, Çexiya və digər ölkələrdə ümumilikdə 165 yol-nəqliyyat hadisəsi üzrə 716 164 manat sığorta ödənişi həyata keçirilib. Bir sığorta hadisəsi üzrə orta sığorta ödənişi 4340 manat olub.
Gürcüstan və Qazaxıstan Respublikasında qeydiyyatdan keçən nəqliyyat vasitələrinin iştirakı ilə xarici ölkələrdə baş vermiş 69 hadisə üzrə 435 182 manat sığorta ödənişi həyata keçirilib. Bir hadisə üzrə orta sığorta ödənişi 6307 manat təşkil edib.
Yasil Kart sistemi üzv büroların qarşılıqlı zəmanəti əsasında, avtonəqliyyat vasitələri ilə xarici ölkələrə səfər edən sürücülərin mülki məsuliyyətini sığortalayan vahid təminat sistemidir. Sistemin məqsədi xarici avtonəqliyyat vasitələrinin iştirakı ilə baş verən yol-nəqliyyat hadisələri zamanı zərər çəkmiş şəxslərin tələblərinin hadisənin baş verdiyi ölkənin daxili qanunvericiliyi ilə nəzərdə tutulmuş şərtlərə və qaydalara uyğun olaraq tənzimlənməsidir.
İSB 2016-cı ildə Beynəlxalq Bürolar Şurasına üzv seçilib və Beynəlxalq "Yaşıl Kart" Sistemində Azərbaycanı təmsil edir. 2023-cü ilin yanvarın 1-dən Gürcüstan və Qazaxıstanda qeydiyyatdan keçmiş nəqliyyat vasitələrinə də Azərbaycan Yaşıl Kartlarının satışı həyata keçirilir.

В январе–июне 2026 года Союз юридических лиц «Бюро Обязательного Страхования» (İSB) успешно продолжил выполнять функции специализированной организации в рамках системы «Зелёная карта».
Как сообщает PostMedia, за отчётный период в рамках системы было оформлено 20 379 договоров «Зелёная карта», а общий объём собранных страховых премий составил 3 136 239 манатов.
Из них 13 402 договора были оформлены для транспортных средств, зарегистрированных в Азербайджане. По этим договорам было собрано 752 906 манатов страховых премий. Для транспортных средств, зарегистрированных в Грузии и Казахстане, было оформлено 6 977 договоров «Зелёная карта», по которым собрано 2 383 333 маната страховых премий.
В первом полугодии 2026 года по 165 дорожно-транспортным происшествиям, произошедшим в Турции, Румынии, Польше, Чехии и других странах по вине владельцев азербайджанских «Зелёных карт», было выплачено в общей сложности 716 164 маната страхового возмещения. Средний размер выплаты по одному страховому случаю составил 4 340 манатов.
Кроме того, по 69 страховым случаям с участием транспортных средств, зарегистрированных в Грузии и Казахстане, произошедшим за рубежом, были произведены страховые выплаты на общую сумму 435 182 маната. Средний размер выплаты по одному случаю составил 6 307 манатов.
Система «Зелёная карта» представляет собой единую систему гарантий, основанную на взаимных обязательствах национальных бюро, которая обеспечивает страхование гражданской ответственности владельцев автотранспортных средств, выезжающих за границу. Её целью является урегулирование требований лиц, пострадавших в дорожно-транспортных происшествиях с участием иностранных транспортных средств, в соответствии с законодательством и правилами страны, где произошло ДТП.
В 2016 году Бюро Обязательного Страхования стало членом Совета бюро системы «Зелёная карта» и представляет Азербайджан в международной системе «Зелёная карта». С 1 января 2023 года Азербайджан также осуществляет продажу полисов «Зелёная карта» для транспортных средств, зарегистрированных в Грузии и Казахстане.